70th Anniversary – Festival of miles through the decades

Timetable

Race no.
Race name
Time
1
Gordon Pirie Mile
10:00am
2
Erith & District Mile
10:45am
3
Bexley Borough Mile
11:30am
4
David Ives Miles
12:15pm
5
Bexley AC Legend’s Mile
13:00pm
6
Beth Armstrong Mile
13:45pm
7
Tony Linford Mile
14:30pm

 

Registration – At least 30 minutes before race start time

Sign In – No later than 10 minutes before race start time

Timekeeping – We ask that when you are not racing, you volunteer to time keep for someone else. This way, timekeepers are only volunteering for one race rather than asking people to volunteer all day!

Photos – team photos will be taken before and after the races. There will be a full Bexley AC Team photo after the last race at approximately 15:00pm.

Bexley Vest – You MUST wear your Bexley Vest.

Numbers – We have had custom numbers made which must be worn on the front

 

Start lists

Race 1 – Gordon Pirie Mile

Time: 10:00am

Guest Starter – Councillor Sue Gower MBE JP, The Mayor of Bexley

Bell Ringer – John Freeman

Year
Names
1954
Sylvia Jennings & Eileen Noble
1955
Mandy Stowell & Andy Whitnell
1956
Joseph Cooper-Legg & Gracie-May Cooper-Legg
1957
Alan Doe & Diane Davis
1958
Ellie Bilgin & Louise Drayton
1959
Mahesh Sankla & Mahesh Thuma
1960
Murali Thadipathi & Valerie Richeux
1961
Barry Leaf & Kathy Leaf
1962
Vicky Ringwood & Mahaveer Sankla
1963
Emily Beet

 

Race 2 – Erith & District Mile

Time: 10:45am

Guest Starter – John Gates

Bell Ringer – Karen Winfield

Year
Names
1964
Franke Elliott & Emilia Groom
1965
Andy Holman & Claire Briner
1966
Skye Tallowin & Tiago Fernandes
1967
Faye Olszowka
1968
Luka Malkov & Lisa Rickus
1969
John Keane & Kelli Potter
1970
Jodie Harvey & Sadia Afrin
1971
Ram Sankla & Ray Wingwood
1972
Mandy Holder & Janice Wand
1973
Ryan Garon

 

Race 3 – Bexley Borough Mile

Time: 11:30am

Guest Starter – Gerry Cockrill

Bell Ringer – Nick Winfield

Year
Names
1974
Alpha Bangura & Rus Tallowin
1975
Tobechi Azodoh & Leo-Kennedy Azodoh
1976
Ewan Beet & Gary Witt
1977
Wendy Sankey
1978
Santos Diana & Steve Stewart
1979
Denes Vadasz & Milan Vadasz
1980
Zsuzsanna Racz & Ben Howarth
1981
Tony Johnson & Lucia Catolico
1982
Finley Churchill & Zachary Groom
1983
Harry Crane

 

Race 4 – David Ives Mile

Time: 12:15pm

Guest Starter – Tony Garrett

Bell Ringer – Wendy Masters

Year
Names
1984
Vipin Bhaskara & Matt Chapman
1985
Kevin Taylor & Denes Vadasz
1986
Senuth Gomes & Robert Vance
1987
Thomas Walwyn & Alex Powirski
1988
Kieran Butler & Terry Roffey
1989
Lucas Drake & Jack Holland
1990
Leo Greener & Paul Dallison
1991
Daniel Price
1992
Miles Potter
1993
George Ansell

 

Race 5 – Bexley AC Legend’s Mile

Time: 13:00pm

Guest Starter – Ron Handy

Bell Ringer – Gill Freeman

Year
Names
1994
John Gates & Martin Jenner
1995
Michael Reeves & David Winfield
1996
Jon Armstrong
1997
Laura Garon & Sarah Dodds
1998
Sam Ansell & Linda Wake
1999
Ethan Akanni & Rebecca Hawkins
2000
Nick Winfield & Karen Winfield
2001
Liz Slater & Geraldine Legon
2002
Paul Hatfield
2003
Tony Garrett

 

Race 6 – Beth Armstrong Mile

Time: 13:45pm

Guest Starter – Jon Armstrong

Bell Ringer – Paul Hatfield

Year
Names
2004
Sophia Moore
2005
Elodie Vivian
2006
Kirsty Witt
2007
Mia Whitwell
2008
Sophie Ansell
2009
Katie Wake
2010
Evie Fish
2011
Aimee Price
2012
Beth Armstrong
2013
Alice Burnhope

 

 

Race 7 – Tony Linford Mile

Time: 14:30pm

Guest Starter – Sylvia Jennings

Bell Ringer – John Bancroft

Year
Names
2014
Ayrton Alemao
2015
Andrew Barnshaw
2016
Gervace Card
2017
Luke Bullen
2018
Alex Taylor
2019
Jon Fish
2020
Luc Legon
2021
Tom Wright
2022
Luke Francis
2023
Nick Armstrong
2024
Joe O’Hara